Festiwale / Preview

Soundedit – festiwal zupełnie inny niż wszystkie

Giorgio Moroder, Morcheeba, The Opposition, Nosowska (feat. Smolik), Mery Spolsky

I Am The Sound! Jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką.

Coraz częściej mamy możliwość zajrzeć za kulisy – czy to koncertu, czy to sesji nagraniowej – poznając branżę muzyczną „od kuchni”. Świat zrobił się niedyskretny, a ludzie dociekliwi i w epoce internetu nie ma już tajemnic – zwłaszcza zawodowych. Dzięki temu wiemy, że artysta nie na wszystko ma wpływ. Na przykład: to nie jego wina, że nie gra koncertu w Polsce – i tak petycje nauczyliśmy się już kierować we właściwe miejsce, czyli do agencji koncertowych. Idąc tym tropem – czemu mielibyśmy chwalić wokalistę za to, jak wspaniale brzmi jego ostatnia płyta? Przecież to raczej zasługa… producenta muzycznego.

Festiwal pionierski w skali świata, a odbywa się w… Łodzi. I to po raz dziesiąty!

Przez lata nierozumiana, niedoceniana i pozostająca w cieniu profesja, jaką jest producent muzyczny, dziś zyskuje na znaczeniu zbierając zasługi i należne jej uznanie. W Polsce entuzjastą idei, że sztuce produkcji muzycznej należy się więcej uwagi – docenienie, a nawet tematyczny festiwal z nagrodami w tej dziedzinie – był m.in. Maciej Werk, który sam jest muzykiem i producentem. Dopiął swego i tym sposobem Polska, a dokładnie Łódź, stała się gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit – pierwszego tego typu wydarzenia na świecie! Od pierwszej edycji w 2009 roku, gromadzi ono rzesze profesjonalistów oraz amatorów, pracowników branży oraz melomanów, specjalistów zarówno rodzimych jak i zagranicznych, honorując tych największych statuetkami Człowieka ze Złotym Uchem.

Światowe gwiazdy ze „Złotym Uchem”

Dotychczasowe edycje festiwalu spotkały się z uznaniem oraz wsparciem ze strony międzynarodowych gwiazd: Marka Lanegana (Screaming Trees, Mark Lanegan Band), Petera Hooka (Joy Division, New Order)czy Alana Wildera (Depeche Mode) Wśród dotychczasowych laureatów statuetki „Człowieka ze Złotych Uchem” również nie brakuje prawdziwych legend świata muzyki. W tym zaszczytnym gronie znaleźli się m.in.: Roger Glover (Deep Purple), Brian Eno (Roxy Music), Bob Geldof, Tony Visconti i Gary Numan.

Giorgio Moroder, Morcheeba i inni na 10. edycji Soundedit!

W tym roku pierwsi ogłoszeni producenci wyróżnieni nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem”, to: Włoch – Giorgio Moroder oraz Katarzyna Nosowska. Nagrody zostaną rozdane podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 27 października (sobota) w Klubie Wytwórnia w Łodzi. Galę poprzedzą występy Mery Spolsky oraz Nosowskiej, wraz z którą gościnnie wystąpi Smolik (laureat nagrody z 2010 roku). Giorgio Moroder, uznawany za prekursora muzyki tanecznej, zdobywca Grammy, Oscarów i Złotych Globów, autor nieśmiertelnych utworów i filmowych ścieżek muzycznych (m.in. „Człowiek z Blizną”, „Flashdance”, „Top Gun”) wystąpi przed łódzką publicznością jako niekwestionowana gwiazda wieczoru.

Dzień wcześniej, w festiwalowy piątek, w Wytwórni wystąpią – zimnofalowa legenda z Wielkiej Brytanii, zespół The Opposition oraz łącząca pop i trip-hop formacja Morcheeba.

Zapraszamy!

Zamów 3-dniowy karnet na Soundedit’18 (26-28 października 2018, Klub Wytwórnia, Łódź)

Share post