Newsy

5 prostych rzeczy, które każdy może zrobić w walce z rakiem

4 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dzień, w którym ludzie spotykają się, aby zrobić coś razem przeciwko rakowi. 

Więcej o kampanii tutaj

Rak to problem globalny. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem 4 lutego 2022 r. brzmiało „Zamknij lukę w opiece”, ponieważ nie wszyscy dotknięci chorobą mają taki sam dostęp do optymalnej opieki i badań profilaktycznych. 

Ticketmaster również skupia się na temacie raka i wzywa do darowizn na rzecz Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. W tym roku chcemy podzielić się z Wami pięcioma prostymi wskazówkami, które powinien rozważyć każdy, kto chce wesprzeć walkę z rakiem.

1. Informuj, rozmawiaj, słuchaj i edukuj

Dla wielu rak jest tematem tabu. Wielu cierpiących jest zupełnie nieoczekiwanych i nieprzygotowanych na diagnozę raka. Oczywiście nie można poznać wszystkich szczegółów różnych wariantów raka i ich przebiegu; Jednak dla wielu osób często nie jest od razu jasne, że wiele chorób można obecnie łatwo leczyć lub kontrolować. Obecnie można wyleczyć około połowy wszystkich dorosłych pacjentów z rakiem. W przypadku dzieci sytuacja jest jeszcze lepsza: dziś można wyleczyć 4 na 5 dzieci. Na obszernych stronach informacyjnych można dowiedzieć się wszystkiego o chorobie, jej cechach, życiu z rakiem, opcjach medycznych i wiele więcej.

2. Profilaktyka nowotworów dla Ciebie i Twoich bliskich

Zasadniczo im wcześniej zostanie wykryty rak, tym lepiej i delikatniej można go leczyć i idealnie wyleczyć. Regularne badania lekarskie mogą wykryć raka piersi, raka prostaty, raka okrężnicy, raka szyjki macicy i raka skóry dzięki specjalnym programom badań przesiewowych i wczesnego wykrywania. Nawiasem mówiąc, wiele ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa koszty tych kontroli stanu zdrowia. Szczegółowe informacje na temat profilaktyki są dostępne tutaj.

3. Zminimalizuj własne ryzyko zachorowania na raka

To prawda, że ​​nawet najzdrowszy styl życia nie gwarantuje, że nie zachorujesz na raka; ale każdy z nas może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. UE opracowała regularnie aktualizowany kodeks indywidualnej profilaktyki raka, który składa się z następujących dwunastu zasad:

 1. Nie pal ani nie używaj żadnego rodzaju tytoniu (w tym tytoniu do żucia lub tabaki)
 2. Zapewnij środowisko wolne od dymu;
 3. Utrzymuj zdrową masę ciała
 4. Ruszaj się codziennie
 5. Jedz zbilansowaną i zdrową dietę
 6. Pij mało alkoholu lub wcale
 7. Chroń się przed słońcem
 8. Trzymaj się z dala od substancji rakotwórczych
 9. Zmniejsz narażenie na radon w domu
 10. Dla młodych mam: karmienie piersią (jeśli to możliwe)
 11. Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i HPV
 12. Regularnie rób na badania przesiewowe na raka

Wszystkie wskazówki są szczegółowo wyjaśnione tutaj na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego

4. Zaszczep się

Szczepiąc chronimy nie tylko siebie, ale także wszystkich innych. Oprócz szczepień przeciwko rakowi szyjki macicy, szczepienia przeciwko grypie i Covid-19 są również sposobem, w jaki wszyscy w społeczeństwie mogą pomóc osobom chorym na raka. Ponieważ na przykład część społeczeństwa z obniżoną odpornością, grupy ryzyka i osoby, które obecnie przechodzą chemioterapię, są uzależnione od pomocy innych ludzi.

Szczepienie Covid-19 jest również zalecane dla osób z chorobą nowotworową. Jednak wszyscy możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania, zaszczepiając się – dotyczy to dawki przypominającej Covid-19, a także corocznego szczepienia przeciw grypie. Osoby, które zostały zaszczepione lub wzmocnione, rzadziej zarażają innych niż osoby, które nie są. Dzięki szczepieniom życie chorych na raka jest również łatwiejsze – a przy wysokim wskaźniku szczepień w społeczeństwie mogą oni uczestniczyć w życiu codziennym nieco bezpieczniej. 

5. Darowizny na rzecz organizacji takich jak Na Ratunek Dzieciom z Chrobą Nowotworową

Jest wiele organizacji, stowarzyszeń i sieci, którym warto przekazać darowiznę. Ticketmaster od lat wspiera fundacje Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. W ostatnich latach dzięki Waszej pomocy zebraliśmy dziesiątki tysięcy złotych darowizn, a także skupiamy się na tym temacie poprzez różne kampanie, aby dodatkowo zwrócić uwagę na profilaktykę, zagrożenia i sytuację osób z chorobą nowotworową do opcji darowizn.

Kupując bilety na ulubione wydarzenia, zostaniesz przekierowany do specjalnego panelu gdzie zostaniesz zapytany, czy chcesz przekazać kwotę 10, 20 lub 50 zł. Następnie wygodnie płacisz wybraną kwotę na rzecz fundacji. 100% zebranych pieniędzy trafi na jej konto. Datki wspierają zakup niezbędnych narzędzi do walki rakiem w domu jak i w szpitalu.