Newsy

50 Cent w Polsce!

Legendarny amerykański raper 50 cent (właściwie Curtis James Jackson III) zyskał międzynarodową sławę w 2003 r. po wydaniu albumu Get rich or die tryin’. Przez 20 lat swojej kariery sprzedał ponad 30 milionów kopii swoich albumów, zdobył liczne nagrody (w tym Grammy), a także przyczynił się do spopularyzowania muzyki hip-hop wśród szerszej publiczności. W tym roku ta ikona muzyki wystąpi na żywo, już 26 października w TAURON Arenie Kraków!

Bilety na wydarzenie kupisz tutaj.

Początki kariery 50 Centa

Curtis urodził się w nowojorskim Queens, na osiedlu South Jamaica. Ze względu na skomplikowaną sytuację rodzinną, przez większość życia wychowywany był przez dziadków. W 1996 r. nagrywał swoje piosenki w piwnicy kolegi, wtedy też poznał Jasona Mizella (lepiej znany jako Jam Master Jay) – DJa legendarnej grupy Run DMC. Jam szukał nowych talentów do swojej świeżo powstałej wytwórni Jam Master Jay Records. To właśnie on jako pierwszy, nauczył rapera jak tworzyć muzykę. Wkrótce Jackson pojawił się gościnnie w kawałku React, grupy Onyx.

W 1999 r. raper zerwał współpracę z Jasonem, po czym został zauważony przez producentów Trackmasters, którzy cieszyli się wówczas dużą popularnością. Curtis podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Records. Jego popularność zaczęła wzrastać po wydaniu żartobliwego singla How to rob. Na ten numer odpowiedzieli raperzy Jay-Z, Kurupt, Sticky Fingaz, Big Pun, DMX, Wyclef Jean i Wu-Tang Clan, a Nas zaprosił 50 centa na swoją trasę koncertową Nastradamus.

fot. CC

Dyskografia i komercyjne sukcesy 50 Centa

W 2002 r. debiutancki mixtape 50 Centa Guess Who’s Back? został odsłuchany przez znanego rapera Eminema, który pod wrażeniem talentu Curtisa, zdecydował się go zaprosić do Los Angeles i przedstawić zaprzyjaźnionemu producentowi Dr. Dre. Po podpisaniu opiewającego na milion dolarów kontraktu Jackson wydał swój drugi mixtape zatytułowany No Mercy, No Fear.

Jego pierwszy album studyjny Get Rich or Die Tryin’  ukazał się w lutym 2003 r. W przeciągu czterech dni od wydania płyta sprzedała się w nakładzie 872 000 kopii i zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym notowaniu Billboard 200. Singiel In Da Club w przeciągu tygodnia stał się najczęściej odsłuchiwaną piosenką w historii radia. W tym samym roku Interscope ufundowało 50 Centowi wytwórnię G-Unit Records. Dołączyli do niej raperzy Tony Yayo i Lloyd Banks, którzy w 1999 r. Uformowali razem z Jacksonem trio G-Unit, debiutancki album studyjny grupy sprzedał się na całym świecie, w nakładzie 6 000 000 kopii.