Newsy

Biffy Clyro – trasa koncertowa 2022

Biffy Clyro to szkocki zespół rockowy, który powstał w 1995 roku. Aktualnie do grupy należą: wokalista i gitarzysta, Simon Neil; wokalista i gitarzysta basowy, James Johnston oraz jego brat bliźniak- perkusista i wokalista, Ben Johnston. Obecnie związani są z wytwórnią płytową 14th Floor Records, Komercyjny sukces osiągnęli dzięki swojej płycie Puzzle, która została wydanaw 2007 r. i uzyskała status złotej płyty. Już 22 września, 2022 muzycy wystąpią na żywo w warszawskim klubie Stodoła. Bilety na wydarzenie kupisz tu.

Historia powstania Biffy Clyro

Pierwotna wersja zespołu powstała, gdy nastoletni Ben Johnston i Simon Neil zaczęli razem grać. Po czasie do zespołu dołączył brat bliźniak Bena. Troje młodych muzyków spędziło kolejne dwa lata tworząc muzykę. Swój pierwszy koncert zagrali pod nazwą Skrewfish, jako support grupy Pink Kross, wydarzenie odbyło się  31 stycznia, 1995 r., w Key Youth Centre in East Kilbride (obecnie Universal Connections East Kilbride).

W 1997 r. członkowie zespołu przenieśli się do Glasgow, gdzie grając koncerty, zostali zauważeni przez Dee Bahla, który wkrótce został ich menadżerem. Dzięki niemu, w 1999 r. wypuścili swój pierwszy niezależny singiel Iname. Singiel zapewnił zespołowi możliwość wydania EP thekidswhopoptodaywillrocktomorrow. Parę dni przed premierą, grupa została zauważona przez niezależnego reprezentanta wytwórni płytowej Beggars Banquet, z którą podpisali kontrakt.

fot. CC

Kariera zespołu

Ich debiutancki album studyjny, który wydali w Beggars Banquet nosił nazwę Blackened Sky i ukazał się 10 marca, 2022. Płyta zawierała 4 single i zdobyła 78 miejsce w notowaniu UK Albums Chart. Projekt zebrał różne recenzje od krytyków – John Murphy, z niezależnego portalu internetowego musicOMH, uznał album za dowód na to, że Biffy jest najbardziej ekscytującym nowym zespołem w Wielkiej Brytanii[1]. Zespół wydał w swojej pierwszej wytwórni jeszcze dwa albumy studyjne: The Vertigo of Bliss i Infinity Land.

Po odejściu z Beggars Banquet, Biffy podpisali kontrakt z należącą do Warner Bros, wytwórnią 14th Floor Records. Swój czwarty album nagrywali w The Warehouse Studio, w Vancouver i The Farm Studio, w Gibsons. Płyta Puzzle ukazała się w czerwcu, 2007 r. i osiągnęła olbrzymi komercyjny sukces, już w pierwszym tygodniu po wydaniu zdobyła 2 pozycję, w notowaniu UK Albums Chart.

Po odniesieniu komercyjnego sukcesu, zespół pozostał w 14th Floor, wydając tam jeszcze 5 studyjnych albumów, z których wszystkie znajdowały się w top 5 notowania UK Albums Chart. Wydana w 2013 r. płyta Opposites sprzedawała się jeszcze lepiej niż Puzzles, szósty album pokrył się platyną w Wielkiej Brytanii.


[1] Murphy, John (11.03.2002). „Biffy Clyro – Blackened Sky”. Album Reviews. musicOMH. Dostęp 29.08.2022

Swoją ostatnią płytę The Myth of the Happily Ever After muzycy opisują jako siostrzany album, wydanego w 2020, projektu A Celebration of Endings. Lirycznie skupiają się na motywach radzenia sobie ze stratą i nowych początkach.