Newsy

Brytyjski gitarzysta i wokalista Fink wraca do Polski, by zagrać na Cavatina Guitar Festival!

Sam o sobie mówi, że żaden z niego Joe Satriani, nigdy nie brał lekcji gry na gitarze i nie potrafi czytać nut, ale lubi uczyć się nowych rzeczy i tworzyć swoją muzykę.... Poznajcie Finka, jednego z artystów pierwszej edycji festiwalu Cavatina Guitar Festival, który odbędzie się już od 15 do 19 maja w Bielsku-Białej!

Kup bilety

O artyście

Finian Paul Greenall, znany jako Fink, to brytyjski wokalista, gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny i DJ urodzony w 1972 roku w Kornwalii.  Od prawie dwóch dekad jest liderem zespołu Fink, w którym wspierają go Guy Whittaker (bas) i Tim Thornton (perkusja). Ostatni album zespołu, „Bloom Innocent”, został wydany w 2019 roku. Muzyka Finka charakteryzuje się mieszanką folku, bluesa, downbeatu i muzyki alternatywnej.

Fink - Looking Too Closely (Official Music Video)

Muzyk podkreśla, że piosenki powstają pod wpływem uczuć i emocji i to, co się zaczęło należy zawsze dokończyć, nawet gdy nie ma sensu bądź jest słabe. Oczywiście, jak to w życiu bywa są lepsze i gorsze dni, ale ten twórczy strumień prędzej czy później powróci i pomoże nam dotrzeć do mety.

Pytasz o inspirację…. Jeśli jesteś kreatywny, jest ona w tobie każdego dnia.

Fink, wywiad dla serwisu Onet, 21 marca 2024

Młodym artystom radzi, by podążać własną ścieżką i być przede wszystkim sobą w tym, co się robi i dbać o ciągłe zbieranie doświadczenia, gdyż dzięki niemu powstają piosenki.

A już 16 maja Fink zagra podczas pierwszej edycji Cavatina Guitar Festival w Bielsku-Białej.

Współpraca z Amy Winehouse

Fink współpracował z wieloma artystami, m.in. Amy Winehouse. Poznał ją w 1993 roku, gdy ta miała zaledwie 16 lat i od razu zobaczył w niej niesamowity talent. Od początku czuł, że zostanie sławną piosenkarką, ta niebywała energia, wibracja i głos, który z niej płynął sam za tym przemawiał. Miał też świadomość tego, że Amy jest artystką nieidealną, o nieidealnym głosie, ale to czyniło z niej jeszcze bardziej wyjątkową i inspirującą.

Ich wspólnym dziełem stała się piosenka „Half Time”, która trafiła na pośmiertny album artystki „Hidden Treasures”.

Amy Winehouse - Half Time

Fink twórca muzyki do filmów i seriali

Jego piosenki można usłyszeć również w serialach i filmach. Przygoda ta rozpoczęła się po nagraniu coveru „Warm Shadow” do serialu „The Walking Dead” (13 odcinek 3 sezonu.) Jego autorska wersja tego utworu stała się hitem i została wykorzystana ponownie w czwartym sezonie „Detektywa”.  Niedawno stworzył utwór pod napisy końcowe nowego filmu Avy DuVernay „Origin”, opartego na książce Isabel Wilkerson „Caste”.

Fink - Warm Shadow (Little Big Beat Studios Session)

„Polski nigdy nie uważam za pracę”

Artysta w wywiadzie z Pawłem Piotrowiczem dla serwisu Onet wspomina, że uwielbia przyjeżdżać do Polski i jest to dla niego zawsze wspaniały czas i najprzyjemniejszy element całej trasy koncertowej.

Niestety wybuch pandemii Covid-19 spowodował, że zespół musiał odwołać zaplanowane koncerty. W październiku tego roku mieli powrócić i wyruszyć w trasę ze swoim najnowszym albumem. Jednak propozycja zagrania w maju na festiwalu gitarowym w Cavatina Hall sprawiła, że plany uległy zmianie. Występ w Bielsku-Białej to będzie pierwszy od 2019 roku koncert grupy.

Jak sam Fink zapewnia:

To będzie dla nas bardzo ekscytujące, ale i lekko stresujące przeżycie. (…) Osobiście nie mogę się już doczekać. Widziałem kilka zdjęć wnętrza Cavatina Hall i jest to miejsce naprawdę piękne i fantazyjne. Koncert też taki będzie, nastawiony przede wszystkim na muzykę. A że festiwal jest gitarowy, powinienem pewnie coś zagrać [śmiech].”

Fink, wywiad dla serwisu Onet, 21 marca 2024

16 maja zespół zaprezentuje piosenki w wersji akustycznej, ale nie zabraknie również hitów i utworów z ich najnowszego albumu, który według Finka jest zarazem mocno gitarowy, ale też piękny i delikatny.