Newsy

Koncerty charytatywne – muzycy mają wielkie serca!

Niektórzy z nich mają miliony dolarów, inni dzielą się swoim skromnym dochodem w złotówkach. Idea jest jednak wciąż ta sama – artyści zjednoczeni w szczytnej akcji charytatywnej, by pomagać ludziom w potrzebie. Poniżej nasz subiektywny przegląd najważniejszych koncertów dobroczynnych w historii.

Gdy brytyjski wokalista Bob Geldof zobaczył w telewizji film o umierających z głodu etiopskich dzieciach, doszedł do wniosku, że musi znaleźć jakiś sposób, by im pomóc. Chwycił za telefon i obdzwonił wszystkich znajomych z branży muzycznej. W ten sposób narodziło się Live Aid – pierwszy wielki koncert charytatywny z udziałem największych ówczesnych gwiazd muzyki na świecie. 13 lipca 1985 roku, na dwóch imprezach zorganizowanych równolegle w Londynie i Filadelfii zagrali m.in. U2, Queen, Elton John, Paul McCartney, Dawid Bowie, Sting, Madonna, Eric Clapton, Tina Turner, Phil Collins, Led Zeppelin i… można by tak jeszcze długo wymieniać.

W 20. rocznicę tamtego wydarzenia, Bob Geldof ponownie zakasał rękawy i zorganizował Live 8 (nazwa nawiązywała do odbywającego się równocześnie spotkania grupy G8). Tym razem gospodarzami było prawie tuzin miast na całym świecie, a wśród artystów, którzy zagrali bez pobierania honorarium znaleźli się m.in. Bon Jovi, Coldplay, Metallica, Shakira, Linkin Park, R.E.M., Madonna, Celine Dion, Snoop Dogg i Kanye West. Dochód ponownie przeznaczono na pomoc dla biednych krajów, głównie z Afryki.

Raz jeszcze wykorzystując nośną nazwę, w 2007 roku zorganizowano Life Earth – tutaj, jak sama nazwa wskazuje, zbierano fundusze na ratowanie zrujnowanej planety, a jednym z patronów imprezy był eks-wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore, nieustępliwy rycerz w walce z wywoływanymi przez ludzi zmianami klimatu. Scen było tym razem 11, a artystów przeszło 150. Wielkimi literami na afiszach wypisano takie nazwiska, jak The Police, Bon Jovi, Alicia Keys, Lenny Kravitz, czy Madonna.

My, Polacy, też nie mamy się czego wstydzić. Grająca od prawie 30 lat Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy to akcja charytatywna znana już dziś daleko poza granicami naszego kraju i niemająca chyba odpowiednika nigdzie na świecie. Zebrany na zimowych koncertach ponad miliard złotych pomógł uratować wiele ludzkich istnień. Dla większości polskich artystów granie na WOŚP to niemal obywatelski obowiązek, od czasu do czasu na scenie pojawiają się też goście z zagranicy.

W dobie koronawirusa tradycyjne koncerty ustępują miejsca wirtualnym wydarzeniom. Tutaj palma pierwszeństwa przypada zdecydowanie inicjatywie Lady Gagi i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nazwanej „One World: Together At Home”, z której dochód ma pomóc walczącym z pandemią pracownikom służby zdrowia. Podczas ośmiogodzinnej transmisji udało się zebrać kolosalną kwotę ponad 127 milionów dolarów! Ze swoich sypialni, ogródków i innych odosobnionych zakątków wystąpili m.in. Elton John, Paul McCartney, Eddie Vedder, Taylor Swift, Billie Eilish, a także wszyscy Rolling Stonesi w komplecie. Nie zabrakło też celebrytów, takich jak David i Victoria Beckhamowie. Była Posh Spice, pozbawiona wsparcia koleżanek z zespołu, nie odważyła się jednak zaśpiewać, a jedynie słownie dodała otuchy dzielnym medykom.

Polskim odpowiednikiem akcji Gagi był #KoncertDlaBohaterów, zorganizowany przez TVN. Prowadzący łączył się na żywo z uwięzionymi w domu gwiazdami, takimi jak Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak, Reni Jusis, Roksana Węgiel, Paweł Domagała, Margaret, Igor Herbut, Enej, czy Ania Rusowicz, a ci robili to, co potrafią najlepiej, czyli grali i śpiewali piosenki. Zebrane przy okazji kilka milionów złotych na pewno przyda się lekarzom i pielęgniarkom, którzy mają nam pomagać w walce z wirusem COVID-19.

Nim świat wróci do normalności, pojawi się pewnie jeszcze kilka wartych uwagi inicjatyw, które odbędą się nie gdzie indziej niż w sieci. Warto nie tracić nadziei na wydarzenia live, które wymagać będą od nas założenia czegoś więcej niż domowe kapcie. Facebook wprowadza właśnie reakcję nawiązującą do obecnej sytuacji, w Messengerze ma pojawić się podobna – wszystko po to, by wirtualnie wyrazić troskę i wsparcie wobec innych użytkowników portalu. Wierzymy, że za chwilę żadne emotki nie będą potrzebne do dzielenia się radością i okazywania wsparcia – koncerty będą idealnym miejscem by wyrażać wszystkie, a także chłonąć pozytywne emocje.