Newsy

Preview

Marcin Wasilewski Trio świętuje swoje 25-lecie!

Najsłynniejsze na świecie polskie trio jazzowe i wielokrotni zdobywcy Fryderyków zaplanowali jubileuszową trasę koncertową w całej Polsce.

Kup bilety na Ticketmaster

W 2019 roku przypada jubileusz 25-lecia powstania Marcin Wasilewski Trio, które tworzą: wybitny pianista i kompozytor Marcin Wasilewski, basista Sławomir Kurkiewicz oraz perkusista Michał Miśkiewicz, który dołączył do zespołu jako ostatni.

Są ikoną polskiego jazzu, laureatami licznych nagród i wyróżnień polskich i zagranicznych, zdobywcami największej liczby Fryderyków w kategorii jazz – nagród Polskiego Przemysłu Muzycznego. Na swoim koncie maja 9 płyt, w tym nagrodzony w tym roku Fryderykiem album Live w kategorii Jazzowy Album Roku.Współpracowali ze wszystkimi czołowymi postaciami polskiego jazzu oraz najwybitniejszymi gwiazdami jazzu światowego, jako Trio m.in. z Charlesem Lloydem, Joe Lovano, Nilsem Petterem Molvaerem, zaś osobno z Branfordem Marsalisem, Janem Garbarkiem, Manu Katché, Al Fosterem i wieloma innymi. To oni przez prawie 20 lat współtworzyli na scenie i w studio legendarny  Kwartet Tomasza Stańko, nagrywając tak znakomite albumy, jak Soul of Things, Suspended Night czy Lontano. Po śmierci Tomasza Stańko, Trio jest najdłużej współpracującym polskim artystą z uznawaną za jedną z najważniejszych wytwórni jazzowych na świecie, ECM Records, która w tym roku świętuje swoje 50-lecie.

Jubileusz 25- lecia Tria zbiega się również z obchodami 50 rocznicy śmierci najwybitniejszego kompozytora i twórcy współczesnego polskiego jazzu Krzysztofa Komedy, któremu muzycy Tria jeszcze jako Simple Acoustic Trio, jako pierwsi w Polsce po jego śmierci, oddali hołd, nagrywając w 1995 rok płytę pt. Komeda. Debiutancki album młodych muzyków stał się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.

W ramach jubileuszu, jesienią odbędzie się ogólnopolska trasa koncertowa 25 LAT MARCIN WASILEWSKI TRIO. Podczas koncertów Trio zaprezentuje różne oblicza swojej twórczości, z pewnością oddając również hołd swoim wielkim mistrzom i mentorom: Krzysztofowi Komedzie oraz niedawno zmarłemu Tomaszowi Stańko. Zapraszamy na koncerty. Bilety w cenie od 60 do 120 zł.

W CAŁEJ HISTORII POLSKIEGO JAZZU NIE BYŁO TAKIEJ GRUPY JAK TA
TOMASZ STAŃKO

Trasa Jubileuszowa Marcin Wasilewski Trio

29.11 Białystok, Filharmonia Podlaska
02.12 Kielce, Filharmonia Świętokrzyska
03.12 Częstochowa, Filharmonia Częstochowska
04.12 Kraków, Manggha
05.12 Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
06.12 Zielona Góra, Filharmonia Zielonogórska
11.12 Toruń, Klub Od Nowa
12.12 Poznań, Centrum Kultury Zamek
13.12 Wrocław, Impart
15.12 Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
16.12 Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Marcin Wasilewski Trio - Austin (Live) | ECM Records