Newsy

Review

Przewodnik po najlepszych wydarzeniach… online!

To nie jest łatwy czas dla miłośników koncertów na żywo. Z powodu koronawirusa bramy hal, stadionów i klubów zamknięte są na cztery spusty, a nawet, gdyby tak nie było, wychodzenie teraz z domu nie jest najlepszym pomysłem. Na szczęście coraz więcej artystów bierze sprawy we własne ręce i udostępnia fanom swoje występy za pomocą internetowych streamingów. Mamy dla Was krótki przewodnik po świecie wirtualnych koncertów.

Jest kilka sposobów na to, aby przekonać się, czy Twój ulubiony zespół, wokalista, gitarzysta czy akordeonista ma coś ciekawego do zaproponowania swym fanom przebywających w domach na czas kwarantanny.

Pierwszy i najbardziej oczywisty: zajrzyj na fejsbukowy, instagramowy lub jutubowy profil wybranego artysty (lub jego oficjalną stronę internetową, jeśli to zatwardziały przeciwnik mediów społecznościowych). Z pewnością pochwalił się tam swoją obecną aktywnością, a jeśli nie… no cóż, szukaj dalej.

Możesz też sprawdzić, co mają do zaproponowania witryny wytwórni płytowych – nie tylko majorsów, w rodzaju Sony czy Universalu, ale też mniejszych, niezależnych graczy.
W sieci nie brakuje również specjalnych stron, dedykowanych streamigowi koncertów. Na uwagę zasługują na przykład takie serwisy, jak WhoNeeds.live czy Stay At Home Festival, których autorzy myszkują po Internecie w poszukiwaniu nadchodzących wydarzeń, a następnie układają je w wygodny kalendarz.

Ciekawą propozycję dla fanów ma kultowy magazyn „Rolling Stone”, który, za pośrednictwem swojej strony www, uruchomił cykl koncertów pod hasłem In My Room, nadawanych w poniedziałki, środy i piątki wieczorem. Na pierwszy ogień poszedł nie byle kto, bo sam Brian Wilson, lider słynnych Beach Boys.

Domowa kwarantanna paradoksalnie może być okazją do poznania wielkich gwiazd w ich bardziej intymnym wcieleniu. Furorę w sieci robi piosenka „Let Your Love Be Known” nagrana przez Bono z dedykacją dla zmagających się z epidemią Włochów. Wokalista U2 nagrał ją w salonie w swoim domu, akompaniując sobie na pianinie, a całość wygląda, jakby w rolę operatora wcielił się początkujący użytkownik smartfona.

Do kontaktu za pośrednictwem social mediów zachęcał także Chris Martin. Lider grupy Coldplay zaoferował swym fanom pogaduszki i solowe wykonanie wybranych przez nich przebojów zespołu.

Nieco dalej posunęła się P!nk – gwiazda nie tylko dała świetny akustyczny koncert wprost ze swej posiadłości, ale też udzieliła widzom krótkiej lekcji gry na pianinie.

Z polskich artystów refleksem wykazała się Urszula, która w niedzielę, 15 marca, na swoim FB przeprowadziła transmisję z pełnowymiarowego koncertu, wykonanego wraz z zespołem w studiu nagraniowym. W ten sposób wokalistka zainicjowała akcję pod hasłem #ZostanwDomuzMuzyka. Kto z rodzimych gwiazd pójdzie w jej ślady? Przekonamy się zapewne już wkrótce. Koncertowy świat nie znosi bowiem próżni, a koronawirus nie zabił w ludziach potrzeby obcowania ze sztuką!